Answer:
step 5 is the answer
Find DS if DK= 18.8 (Answer plzzz)
Answer:
37.6
Step-by-step explanation:
DK is half of DS
18.8*2=37.6
5/6+8b whats the sum or quotient
Answer:
Quotient: 5/6
Product: 8b.
Sum: 5/6 + 8b
Step-by-step explanation:
While translating the problems into mathematical expression or mathematical expression in English, Kind of Expression can be used. Mostly in the algebraic parts.
Quotient: It represents that one value is divided by the another value. It is also known as the ratio.
i.e: 5/6
Product: It means multiplying either a known value and unknown variables or both unknown variables.
i.e.: 8b.
Sum: It means adding either a known value and unknown variables or both unknown variables.
i.e. : 5/6+8b
What fraction is equivalent to 20%?
Pls help
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
Hope it works
Answer:
4/20
Step-by-step explanation:
Given function:
fraction that is equivalent to 20%Rewrite:
20%=1/5·4=4/20Therefore, the fraction that is equivalent to 20% would be 4/20..
Amanda buys four tickets to the baseball game for $24 each which equation shows the closest estimate of the total amount of Amanda spent
Answer:
I think $800
Step-by-step
round 24 down to 20
and multiply it by 4
I got 800
24 ->20
20x4=800
i’ll mark you brainliest pls
Answer:
-2 i think
Step-by-step explanation:
3.TAXIS To take a cab from Rosa's house to the library costs her $26. If this is $18 less than what it costs her to take a cab to the airport, what does that fare cost?
Answer:
$8
Step-by-step explanation:
Given
Cost of fare from house to library
=$26
Let the fare to the airport be x
26=x-18
Solve for x
26-18=x
x=$8
Hence the fare is $8
Solve for x in the following figure.
Answer:
x = 80
Step-by-step explanation:
All angles in a triangle add up to 180 degrees.
First, find the angle J:
60+40 = 100, J = 80 because 100+80= 180 degrees.
Now, the two angles on either side of J should also equal 180 degrees. We know that the inner angle is equal to 80 degrees. Thus, the outside angle must equal 100.
x + 20 = 100
x = 80 degrees.
pls help me quickkkkk
Answer:
When yeast cells are reproducing rapidly during beer or wine production, the oxygen is used up. ... Yeast respires using glucose in the sugar that was added to the dough. Bubbles of carbon dioxide make the bread rise. The alcohol that's produced evaporates as the bread is baked.
Step-by-step explanation:
2. A snail weighed s ounces. One day the snail drank 5 times its weight in water and ate half its weight in food. Which equation can be used to find t, the combined weight of the water and the food, in ounces, that the snail had on this day?
A t= s + 5 - 1/2
B T= s +5 + 1/2
C t= 2s + s/5
D t= 5s + s/2
Answer:
Option D : t = 5s + s/2 is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Given that:
t = Combined weight of water and food
s = weight of the snail
Water drank by snail = 5s
Food ate by snail = s/2
Combined weight = Weight of water + Food
t = 5s + s/2
Hence,
Option D : t = 5s + s/2 is the correct answer.
use substitution to write an equivalent quadratic equation
(3x + 2) ^2 + 7(3x+2) - 8= 0
Answer Step-by-step explanation:
Let z = 3x +2. Then the equivalent quadratic equation can be written as
z² +7z -8 = 0
_____
This can be factored as
(z -1)(z +8) = 0
which has solutions
z = {1, -8}.
Then the corresponding values of x are found from
z = 3x +2
z -2 = 3x
(z -2)/3 = x
For z = 1,
(1 -2)/3 = x = -1/3
For z = -8
(-8 -2)/3 = x = -10/3
Answer:u^2+7u-8=0 where u=3x=2
Step-by-step explanation:
edge
Cheryl is organizing her movie collection. If each movie case is 3/4 inch wide, how many movies can fit on a shelf that is 5 feet wide ?
Answer:
5ft= 60in
3/4 inch = 0.75 inch
=> 60/0.75 = 80 movies
Step-by-step explanation:
Can someone answer this please
3. Michael says he can move ABCDE onto A"B"C"D"E" with one transformation by translating ABCDE diagonally so that it moves 8 units up and 10 units right. Is he correct? Explain why or why not.
Answer:
Yes, he is correct
Step-by-step explanation:
if you translate each letter ABCDE to A"B"C"D"E" exactly how he stated it turns out right. For example, C just go 8 squares up and then 10 to the right and do the same for the rest.
Answer:
Michael is incorrect; The shape would have to be flipped at some point, seeing as point B on ADCDE is on the bottom of the shape, whereas point B" on A"B"C"D"E" is on the top of the shape.
Hope this helps, have a nice day!
Step-by-step explanation:
Wait a sec... I'm Michael, so am I right or am I wrong...? (Big confuse)
A baker determined the annual profit in dollars from selling cupcakes using p(n)=41n-0.06n2, where n is the number of cupcakes sold .What is the annual profit if the baker sells 240cupcakes
Answer:
The annual profit is $6384, if the baker sells 240cupcakes
Step-by-step explanation:
Annual profit in dollars from selling cupcakes = [tex]p(n)=41n-0.06n^2[/tex]
where n is the number of cupcakes sold .
We need to find the annual profit if the baker sells 240cupcakes.
If baker sells 240 cupcakes, so we have n = 240
Putting value of n in the given equation and finding profit
[tex]p(n)=41n-0.06n^2\\Put\:n=240\\p(240)=41(240)-0.06(240)^2\\p(240)=9840-0.06(57600)\\p(240)=9840-3456\\p(240)=6384[/tex]
So, The annual profit is $6384, if the baker sells 240cupcakes
Multiply. x + 4x + 2 2x2 + 3x – 4
Answer:
I think question is:
(x+4x+2)(2x^2+3x-4)
:(5x+2)(2x^2+3x-4)
5x(2x^2+3x-4)+2(2x^2+3x-4)
10x^3+15x^2-20x+4x^2+6x-8
10x^3+19x^2-14x-8
5. Texas Highway Patrol Officers determine the speed a car was traveling when the driver slammed on the brakes by
measuring the length of the skid marks left by the tires. The speed of a car on dry pavement can be determined using the
function f (x)= 242 where x is the length of the skid marks in feet. The graph below shows the length of skid marks
for several cars.
Answer:
they skided 242 feet
Step-by-step explanation:
Answer:
20x20)(20)20000)$yes
A number x divided by nine is two.
Answer: 18
Step-by-step explanation: x=18, so 18 divided by nine is 2
u(x) = -x+2
w (x) = x² +1
Find the value of w (u(4)).
Answer:
Use the given functions to establish and reduce u (4)
x=x2+1=x=1+i√32,1−i√32
w=x=1+i√32,1−i√32
u(4)=4u
Step-by-step explanation:
Answer:
5, probably
Step-by-step explanation:
you are looking for the function w(u(4)). you need to find u(x) first when x=4 so solve for u(4)=-x+2 so u(4)=-4+2=-2. now plug this -2 value into the function w(x) so w(-2)=-2^2+1 so basically =4+1 and I think that is probably 5 maybe the value of w(u(4))=5
Given ARWS = ATUV, find the values of x and y.
S
20
IT
V
3y + 7
29°
T
25
15
(8x - 27)°
R
U
X=
and y =
Answer:
x=11 degrees,y=6
Step-by-step explanation:
Here, given ΔRWS ≅ ΔTUV
Two triangle are said to be congruent to each other it they have exactly the same three sides and exactly the same three angles.
So, here RW = UT, WS = UV and SR = VT
⇒ 25 = 3y + 7
or, 3y = 25 - 7 = 18
or, y = 18/3 = 6
⇒ y = 6
In ΔTUV
By Angle Sum Property:
∠ TUV + ∠ UVT + ∠ UTV = 180°
or, 90° + 29°+ ∠ UTV = 180°
⇒∠ UTV = 180° - 119 = 61°
Now, by congruence rule: ∠ WRS = ∠ UTV
⇒ (8x - 27)° = 61°
or, 8x = 27° + 61° = 88°
or, x = 88/8 = 11°
⇒ x = 11°
Find the unknown side length, x. Write your answer in simple
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Using Pythagoras' identity in the right triangle.
The square on the hypotenuse is equal to the sum of the squares on the other 2 sides, that is
x² + 32² = 48²
x² + 1024 = 2304 ( subtract 1024 from both sides )
x² = 1280 ( take the square root of both sides )
x = [tex]\sqrt{1280}[/tex]
= [tex]\sqrt{256(5)}[/tex]
= [tex]\sqrt{256}[/tex] × [tex]\sqrt{5}[/tex]
= 16[tex]\sqrt{5}[/tex] → C
3. Explain why * =
61
what is 12% of 75? =)))
Answer:
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
12% of 75 would be 9
9
Step-by-step explanation:
12/ 100 × 75
3/ 25 × 75
75/ 25 = 3
3 × 3 = 9
hope it helps!
I dont understand this matrix question, PLZ HELP!! ;(
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Please help !! I don’t understand :( I’ll mark brainly ! Thanks
Answer:
[tex]\huge\boxed{\text{1. }\$ 15}[/tex]
[tex]\huge\boxed{\text{2. } \$ 1200}}[/tex]
Step-by-step explanation:
By examining the different parts of this equation and what they mean in the context of this problem, we can use the equation to find out different pieces of information about the scenario.
An equation in the form [tex]y = mx+b[/tex] is set up in the way that m = slope, and b = y-intercept.
When starting on a graph, you start at x = 0. Plugging 0 into the equation as x leaves y as 1200. This shows that the base price to make a book is
$1200.
Also, the equation shows that the slope of the line is 15. If we were to put this on to a graph, then every time x (books) increases by 1, y (cost) would increase by 15. Therefore, books cost $15 per book to publish. This makes it the total cost for every book published.
Hope this helped!
Find 2.4% of 20 (Round to the nearest tenth if necessary)
Please help
A. The solution is (−2,−3)
B. infinitely many solutions
C. no solution
D. The solution is (−3,−2)
9514 1404 393
Answer:
D. (-3, -2)
Step-by-step explanation:
The equations have different coefficients for x and y, so will have one solution. The solutions offered are easily tested in either equation.
Using (x, y) = (-2, -3):
x = y -1 ⇒ -2 = -3 -1 . . . . False
Using (x, y) = (-3, -2):
x = y -1 ⇒ -3 = -2 -1 . . . .True
2x = 3y ⇒ 2(-3) = 3(-2) . . . . True
The solution is (-3, -2).
__
If you'd like to solve the set of equations, substitution for x works nicely.
2(y -1) = 3y
2y -2 = 3y . . eliminate parentheses
-2 = y . . . . . . subtract 2y
x = -2 -1 = -3
The solution is (x, y) = (-3, -2).
A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the given equation. Using this equation, find out what price the widgets should be sold for, to the nearest cent, for the company to make the maximum profit. y = -5x² + 194x - 990
Answer: 19.4
Step-by-step explanation:
Given
Profit is given in terms of the selling price
[tex]y=-5x^2+194x-900[/tex]
to get the maximum price, differentiate y w.r.t x
[tex]\frac{\mathrm{d} y}{\mathrm{d} x}=-5\times 2x+194[/tex]
Put [tex]\frac{\mathrm{d} y}{\mathrm{d} x}=0[/tex] to get maximum value
[tex]10x=194\\x=19.4[/tex]
Thus, the company must sell it at 19.4
I need help with this asap
Solve the equation -2.6x + 4=0.9x-17.
Answer:
Hi! The correct answer is x=6!
Step-by-step explanation:
~Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable~
Write the equation of the line that passes through (4,2) and has a slope of -2 in
POINT SLOPE FORM. y - y1 = m(x - x1)
Answer:
y = -2x + 10
Step-by-step explanation:
The equation in point slope form is expressed using the equation
y - y1 = m(x - x1) where;
m is the slope = -2
(x1, y1) is the point on the line = (4,2)
Substitute into the formula:
y - 2 = -2(x - 4)
y -2 = -2x + 8
y = -2x +8 +2
y = -2x + 10
Hence the required equation of the line is y = -2x + 10
56x + 9y – 6z – 16
!!please help!!
Answer:
Every number of years 365 and I have been trying to